Творча скарбничка





     Інтерактивний урок:

     «Тварини навколо   нас. Дикі і свійські тварини»


                                                                          

ТЕМА.  ТВАРИНИ НАВКОЛО НАС. ДИКІ І СВІЙСЬКІ ТВАРИНИ
(Інтегрований урок)

Мета:  збагатити знання учнів про тварин, формувати вміння ділити тварин     на диких і свій­ських;розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки; виховувати любов та дбайливе ставлення до тварин.

Обладнання: «Конверти дослідника» з різнокольоровими кружечками та стрілками, дидактичний матеріал «Дикі і свійські тварини».
                                              ХІД  УРОКУ

I.    СТВОРЕННЯ ЕМОЦІЙНОГО СПРИЯТЛИВОГО КЛІМАТУ В КЛАСІ  
          Доброго ранку! Доброго дня!
Хай плещуть долоньки,
Тупають ніжки, працюють голівки,
Сяють усмішки.
До школи ви , діти, прийшли,
Щоб навчатись і рости.
Щоб природу ще любити
І шкоди їй не робити!

II.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1)Спостереження за природою

(З’являється на дошці малюнок сови)
Діти до нас прилетіла сова і розповідає, що у лісі холодно, але гарно, багато випало снігу за ніч. Вона хоче дізнатись, яка погода у нас, що ви помітили, йшовши до школи. Давайте розкажемо.
  Гра «Мікрофон»

 2)Робота із загадками

 Голодна — мукає, сита — жує,
 всім дітям молоко дає. (Корова)

 Пухнастий клубочок під столом муркоче.
(Кіт)
Гавкає, кусає, а в дім не пускає.
(Собака)

         По гілках скаче, та не птиця,
Сама руденька, та не лисиця. (Білка)

Хоч у нього шуба є,
А як холод настає,
Він не їсть тоді й не п'є,
І не ходить, не гуляє,
А у ліжко спать лягає.
(Ведмідь)

Запитання
-         Чим відрізняються тварини, про яких йдеться в загадках?

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
 Гра-пантоміма «У світі тварин»
Учні імітують рухи тварини. Інші учні мають відгадати показану тварину.

    Примітка. Доцільно використовувати назви тварин, занесених до Червоної книги України (див. додатковий матеріал).

ІV. СПІЛЬНЕ ВІДКРИТТЯ НОВИХ ЗНАНЬ

1) Прийом «Мозковий штурм»

  - Що вам уже відомо про тварин?
  - Назвіть ознаки приналежності тварин до живої природи?

 2) Розповідь учителя з елементами бесіди

 Показ на дошці малюнків диких і свійських тварин. Учні мають згрупувати їх у дві колонки за певними ознаками.
1.  Чому ви віднесли зайця, лисицю, вовка, ведмедя, оленя до однієї групи? (Вони живуть у лісі.)
2.  Назвіть тварин, які живуть біля людей та потребують догляду.
(Коти, собаки, кури, корови, вівці тощо.)

 Фізкультхвилинка
              Велетні
Раз-два! Дружно встали,
Всі ми велетнями стали. (Руки вгору.)
Руки в сторони, як крила, (Змахи руками.)
І на пояс — три-чотири.
Вправо-вліво повернулись,
Нахилились і прогнулись.
Раз — присіли, два — присіли.
І за парти дружно сіли.

V.  ПЕРВИННЕ ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

 1)Робота з  підручником

а) Опрацювання тексту.
б) Гра «Визнач тварину» з використанням кружечків із «Конверта дослідника».
в) Робота за малюнками.
г) Відгадування загадок про тварин.

2)Конкурс «Пригадай казку»

(пригадати казку, у якій головні герої – тварини)

 3)Розповідь учителя

Усі ви знаєте зайця. І про його ворогів відомо багато. Здавало­ся б, маючи стільки ворогів, зайці вже давно мали зникнути. Але вони продовжують існувати лише завдяки пристосуванню до умов життя. Нагодувавши малят молоком, мати залишає їх, проте тримається не­подалік. Почувши крик зайченяти, вона поспішає йому на допомогу. Малих тварин відганяє, а увагу великих відвертає на себе.
Будь-яка зайчиха, зустрівши на своєму шляху чужих зайченят, обов'язково їх нагодує. Це дуже важливо для виживання малят.

Вам, мабуть, відомий вислів «вірний як собака». Собака був і залишається для людини справжнім другом. Про вірність собак знімають філь­ми, складають легенди. На їх честь людина навіть пам'ятник поставила.

      Не залишають свого товариша в біді кити. Якщо одного з них пора­нено, він може розраховувати на допомогу. Кити підпливають під потер­пілого і піднімають його на поверхню води, де він може набрати повітря.


Робота в зошиті
Виконати завдання 1 і 2 на с. 24.

VІ.   ПІДСУМОК УРОКУ

Бесіда

1. Чому потрібно любити всіх тварин?
2. Кого із тварин ми відносимо до диких?
3. Як люди доглядають за свійськими тваринами?
4. Навіщо люди їх розводять?
5. Яким тваринам, свійським чи диким, легше виживати в природі?

Додатковий матеріал
     Рідкісні види тварин занесені до Червоної книги України. Черво­на книга України — це перелік видів рослин і тварин, яким загрожує повне знищення. Тому тварини і рослини, занесені до Червоної книги України, охороняються законом і їх забороняється знищувати.
     Серед них — куниця лісова, тхір степовий, горностай, борсук, видра, лелека білий, чапля сіра, гуска сіра, лебідь-шипун, ластівка берегова, ящірка прудка.
      Для збереження окремих видів тварин створюються заповідники. Заповідні території — це значні площі, де охороняють тварин і рос­лини.






















                     Інтегрований урок з   природознавства та образотворчого мистецтва:

   «Комахи. Комахи та їх різноманіття. Значення комах»

           
                             
                                                                 
Тема . Хто такі комахи . Комахи та їх різноманіття . Значення комах  (Інтегрований урок з природознавства та образотворчого мистецтва)

Мета : розкрити цінність комах для рослин , їх різноманіття ,розповісти яку користь вони приносять планеті ; сприяти формуванню в учнів потреби до пізнання світу , розширити пізнавальний досвід , прищеплювати повагу , любов до комах .

Обладнання : ілюстрації – кольорові картинки , акварельні фарби, простий олівець , альбоми, енциклопедії.

                                       ХІД УРОКУ

І. СТВОРЕННЯ ЕМОЦІЙНОГО СПРИЯТЛИВОГО КЛІМАТУ В КЛАСІ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1.Повідомлення синоптиків

2.Бесіда з демонстрацією малюнків
- Як одним словом можна назвати ці істоти ? ( Комахи .)

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ

1. Розучування вірша

Жук у сонячній долині
Гарних квітів назбирав .
До бджоли на іменини із букетом завітав .

2.Розучування скоромовки

Павучок посеред стежки
Сплів легесеньку мережку .

ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.Робота за підручником (С. 56-57. )

2. Розповідь з елементами бесіди

     Діти розглядають малюнки , називають знайомі комахи . Розповідають , що нам  приносять комашки .( Робота в парах. )
-         Яка користь від мурашок ?
-         Яка користь від метеликів ?
-         Яка користь від бджіл ?
Відгадайте загадку:
У коробці спочивають
Спритні хлопці молодці.
Убрання барвисте мають
І загострені кінці.
На папері слід лишають
А зовуться…олівці.

-А чим ще можна малювати?
- Що допомагає нам малювати всіма цими предметами?
- Щоб бути готовими до довгого , цікавого дня, почувати себе    бадьорими, веселими, що ми робимо вранці? (зарядку)
- Ось і для того , щоб почати малювати, потрібно приготувати наші пальчики до роботи. Давайте пограємо з ними.
3.Фізкультхвилинка

Сів метелик на травичку
І рахує рахівничку  раз , два ,
Три , чотири , п’ять 
Треба трішки пострибать
Крильця вже над головою
Тож дивись перед собою
Виправляємо   хребет
Крильця зводимо вперед 
Мов метелики літаєм, крильця зводим розправляєм .
Ось такі ми молодці.

  - А тепер візьмемо олівець в обидві руки між долонями, притиснемо його і покачаємо.
Піднесемо до правого вуха, до лівого.
Що ви чуєте? (шурхіт)
Потріть олівець між долонями і послухайте.
А тепер покладіть олівець і торкніться долоньками до щічок.
Якими вони стали?
Ось тепер ваші руки і пальці готові до малювання.
     Під час руху крило метелика виконує складну роботу, описуючи витягнуту вісімку. Спробуємо повторити ці рухи.

-  Підготовчі вправи з малювання метеликів.

4. Малювання метелика в альбомах
5.Розповідь вчителя про багатий світ комах

     Комахи потрібні  щоб запилювати рослини ,вони  переносять пилок з однієї квітки на іншу.
    У лісі , на полі, у лузі, скрізь можна побачити безліч комах , вони є різних видів , розмірів,забарвлення . Різноманітність їх дуже велика .
Люди, які вивчають комах називаються – ентомологами , вони люблять природу і хочуть її краще пізнати .
    Комаха, щоб стати дорослою проходить немалий шлях перетворень . Бабки й метелики , мухи й жуки ніколи не бувають дітками . Вони з’являються на світ відразу дорослими . Комахи відкладають яєчка . Яєчка – це  раз , личинка або гусениці – це два , лялечка – три, доросла комаха – чотири . Головною ознакою комах є те, що у них 6 ніжок , а у павука їх 8, але він теж комаха .

     -А у кого діти найчутливіший ніс ? (відповіді дітей )-   найчутливіший ніс у метелика . Це довів французький учений – ентомолог Жан – Анрі Фарб . Три роки витратив учений тільки на те , щоб зрозуміти , як комахи розпізнають одна одну на великій відстані .  (Демонстрація картинок з зображенням комах.)
     У лісі багато тварин , багато з них  гине у кігтях і зубах хижаків , але деякі вмирають своєю смертю чи гинуть від якихось хвороб , їх прибирають
« санітари » лісу – жуки гробарики .                                                                                                                                                                                                                      

Відгадай загадку:                                                                    
·        Наче птиця крила має,                                
          Все літає та співає    :     
                Я медок вам ношу
                чіпай ,  бо вкушу! ( Бджола ) 
                                                                                              
·     Сам чорний , та не ворон ,
   Має роги , та не бик ,
   Шість  ніг без копит . ( Жук – рогач )

·             Горбиком житло будують,
     Дружно вдень працюють ,
У траві все нишпорять ,
Шкідників винищують .
То ж оці руді комашки
Називаються … ( Мурашки )

      У лісі живуть мурашки великими сім’ями в мурашниках , збудованих з гілок, хвої , листя . Живляться вони шкідливими комахами , котрі поїдають листя , кору дерев рослин . Тому , натрапивши на мурашник , не задавайте йому шкоди . Це корисні комахи . Джмелі, оси, метелики теж корисні комахи,  бо вони запилюють квіти . Тому їх потрібно охороняти .

6.Робота в зошитах ( С.25.)

7.Фізкультхвилинка

Я веселий добрий жук
Я ніколи не тужу.
Ранком я встаю, походжаю по лісі
То вперед то назад
Крильця підіймаю вверх .
Опускаю вниз .
Очки закриваю , потім відкриваю .
Я голівку поверну вліво , вправо
Скрізь  відважно я літаю , жваво крильця розправляю
Жу-жу-жу- покружу
Крильця склав і вже сиджу .

7.Розгадування кросвордів

8 . Робота за ілюстраціями підручника та роздатковим  матеріалом . Методом «мозкового штурму » з’ясовується відповідь на запитання :

-         Серед зображених комах назвіть ті які ви впізнали .
-         Чим вони живляться ?
-         Які комахи живуть у ґрунті?
-         Яких  комах  приручили люди ?
9. Гра « Уявіть себе комашкою »

     (Попросити дітей уявити себе маленькою комашкою і розказати про себе , використовуючи такі  питання ):
-         Яка їжа для вас є найулюбленішою ?
-         Де ви найбільше любите спати ?
-         Чи вмієте ви плавати ?
-         Які у вас крила ?
10. Дидактична гра « Впізнай за описом »

ІV. ПІДСУМОК УРОКУ

-         Про кого ви дізналися на уроці ?
-         Яка користь від комах ?
-         Знайдіть в енциклопедіях хоча б одну комаху .

              Інтерактивний урок:

«Риби. Різноманіття риб. Особливості будови»





           
                                                            

Тема : Риби . Різноманітність риб . Особливості будови
(Інтерактивний урок)

Мета : Розширити знання учнів про риби , які живуть у водоймах  України ; розвивати вміння спостерігати за рибами,   їхньою особливістю та різноманітністю  . Описувати їх зовнішній вигляд , сприяти розвитку активного пізнавального ставлення до природного оточення ; виховувати турботливе ставлення до природи .

Обладнання : предметні  малюнки, збірник загадок, картинки з рибами, ребуси.
                                               ХІД УРОКУ

І.  СТВОРЕННЯ ЕМОЦІЙНОГО СПРИЯТЛИВОГО КЛІМАТУ В КЛАСІ

Доброго ранку! Доброго дня!
Хай плещуть долоньки,
Тупають ніжки, працюють голівки,
Сяють усмішки.
До школи ви , діти, прийшли,
Щоб навчатись і рости.
Щоб природу ще любити
І шкоди їй не робити!

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

   1. Бесіда
- Яких риб ви знаєте ?
- Де вони водяться ?
- Що їдять ?

  2. Гра « Хто де живе »
       На дошці прикріплено малюнки із зображенням ставка , річки , океану . Вчитель показує учням малюнки із зображенням найбільш поширеніших  риб , а учні відповідають де вони живуть .
   3. Читання ребуса
- Прочитайте, будь ласка, про кого буде іти мова далі.


-Яких тварин називають рибами? 
-Назвіть мешканців нашого моря ( акула, камбала, бичок , морський коник)
-Яка істотна ознака риб? ( розповідь вчителя про особливості будови риби )
   4. Робота із загадками

·        Не звірина , і не птах –
Вся в срібних копійках . ( Риба )

·        Біжить – не вибіжить ,
Тече – не витече .  ( Вода )

ІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.     Розповідь учителя про світ  риб з елементами бесіди
       Дуже багатий  і різноманітний світ риб на нашій земній кулі . Всі ви бачили живу  рибину.  Ото ж давайте будемо розповідати разом зі мною, яка ж риба ззовні . Тіло риби вкрите чим? – (лускою ) Риба дихає киснем, який розчинений у воді , вона вдихає її ротом , а видихає зябрами  . Чим риба харчується ? – ( черв’яками , личинками , водоростями  та ін..) 
                        
2.     Вправа « Мікрофон »
      -Які назви риб ви знаєте ?
Висновок : ви назвали різні риби які живуть і у прісній воді ( не солоній )і у солоній . Тож давайте поділимо риб на прісноводних та морських .

     3.Фізкультхвилинка

Рибка плаває в водичці,
Рибці весело гулять .
Рибко. Рибко – витівнице ,
Хочем ми тебе впіймать !
Рибка воду сколихнула ,
Хліба крихту взяла ,
Рибка хвостиком махнула ,рибка хутко поплила.
4.Робота за підручником ( с.  59  )
  Учитель читає текст, уміщений у підручнику .

-         Яку рибу ви впізнали ?
-         Яка вона на вигляд ?
   Учитель пропонує учням розглянути малюнки у підручнику , назвати зображених риб .
   -Однією відмінністю риб від тварин є ще те, що у  риби плоске тіло та вона має плавці . Риби щоб піднятися на поверхню , або опуститися на глибину мають плавальний міхур , який розміщений у середині риби .
    Риба має важливе господарське значення . Понад 18 % населення земної кулі задовольняє свої потреби в тваринних білках за рахунок рибної продукції.

5.Робота у зошитах ( С.  26 )
Учні за малюнками , називають зображених риб , розфарбовують їх .

    6.Фізкультхвилинка ( на вибір учнів )

   7.Робота в групах

    Описати  будь-яку рибину . Яку користь вона дає людині ?
(Об’єднати дітей у пари . Одна  пара – складає  правила догляду за акваріумними рибками, друга,  яка користь нам з риби , та чи потрібно охороняти рибу).

    8.Гра «М’яч »

     Діти кидають м’яч один одному , при цьому потрібно піймати його , та назвати вид риби , так м’яч йде по колу .

ІІІ.ПІДСУМОК УРОКУ

- Що ви нового дізналися на сьогоднішньому уроці ?
- Чи є у вас в дома акваріум з рибами ?
- Що вони їдять ?
- Що найбільш цікавого ви дізналися ?








     Інтерактивний урок:

    «Птахи. Ознаки птахів»







                                                                        


Тема : Птахи. Ознаки птахів
(Інтерактивний урок)

Мета:
вчити учнів виділяти птахів серед інших тварин, розрізняти їх за зовнішнім виглядом;
розвивати смислову та образну пам'ять;

виховувати почуття колективізму та любов до птахів.

Обладнання:
 демонстраційний матеріал «Птахи»:   аудіозапис звуків природи та співу птахів.

  
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Станьте, діти, всі гарненько                        Сойки, ластівки, синиці,
Та послухайте тихенько.                              Прилітайте до крамниці
Пташка з лісу прилетіла                              Та купуйте батіжок                           подружок запросила.                                    Для шкідливих комашок.

ІІІ.   МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Інсценування

   Сьогодні до нас на урок прилетіла Синичка. Важко їй узимку жити, але вона хоче з вами дружити. Допоможемо Синичці?
— Якою буде ваша допомога? (Зробимо годівнички, підчепимо ку­сочки несолоного сала)
 Синичка нам за це розкаже про своїх подружок.

IV.   СПІЛЬНЕ ВІДКРИТТЯ НОВИХ ЗНАНЬ

1.Робота із загадкою

      Познайомимось із першою подружкою. А для того щоб її впізна­ти, треба загадку розгадати. (Після розгадування кожної загадки на дошку вивішується малюнок та вмикається аудіозапис.)

Біла латка, чорна латка по дереву скаче. (Сорока)

По дворах стрибає, крихти збирає,
Ростом він маленький, сірий,
Справжній молодець. Хто він? (Горобець)
Що воно за дивна птиця?                  І не спиться їй щоночі.                      денного боїться...                               У-ху-ху, — кричить вона.
Дзюб крючком, великі очі,               Відгадали? Хто? (Сова)

В мене є великий хист —
Я співаю, як артист.
Спів мій радісний усюди
Дуже люблять слухать люди.(Соловей)

2.Бесіда

1. Чим схожі ці всі пташки? (Вкриті пір'ям і літають, малята вилуплюються з яєць) 
2. А ще у синички є закордонні подружки. Давайте ми і з ними познайомимось.(Учитель вивішує малюнки із зображенням папуги, фламінго, пелікана та пінгвіна)
3. А звідки синичка про них дізналась, вона ж зимує у нас в Україні? Розказали їй про цих цікавих пташок із теплих країн наші перелітні птахи, що відлітають на зиму у вирій. (Учитель демонструє малюнки із зображенням диких качок та гусей, журавлів, ластівок)

3. Фізкультхвилинка

      Ведмедики
Йшли ведмедики малі. (Кроки на місці.)
Нахилились до землі. (Нахил, руки вниз.)
Потім встали, руки в боки
І зробили три підскоки.
Потім розминали плечі. (Руки до плечей, колові рухи.)
Рівні спинки у малечі!
Руки вгору, опустили
І за парти дружно сіли.


 4.Робота з підручником

а) Назвіть птахів на малюнку. Виберіть тих, які живуть поряд із людиною.
— Навіщо люди їх тримають?
б) Де живуть пташки, які намальовані у вас у підручнику?
в) Назвіть осілих та перелітних птахів.
г) Яким є значення птахів для природи?
д) Що ви знаєте про страуса?

 5.Бесіда

Якого птаха, що не літає, ви ще сьогодні на уроці зустрічали? (Пінгвін)

6.Висновок. Птахи дуже різноманітні. Вони вкриті пір'ям, мають кри­ла, відкладають яйця. Є птахи осілі й перелітні. Птахи мають у приро­ді велике значення: вони знищують шкідливих комах та прикрашають довкілля. Полюбляють гусінь, черв'ячків, комашок та насіння рослин.

 7.Робота в зошиті
Самостійно виконайте завдання на с. 27.

V.   ПІДСУМОК УРОКУ

 Вправа «Мікрофон»

         Продовжіть речення:
-         На сьогоднішньому уроці ми вивчали…
-         Цей урок навчив мене…
-         Хочу бути активним, як…
-         На наступному уроці я буду…






















                               


 Додатковий матеріал

ПРИСЛІВ'Я І ПРИКАЗКИ

• Де багато пташок, там нема комашок.
• Як багато птиць, не буде гусениць.
• Де лелека водиться, там щастя родиться.
• Всяка пташка свою пісню співає.
• Зруйнував гніздо пташине — не буде в тебе ні дітей, ні родини.

ПОВІР'Я

• Звиті ластівками гнізда в будинку віщують щастя господарям. Руйнувати їх — гріх.
• Яєць ластівки чіпати не можна, бо будуть на обличчі веснянки.
• Якщо вбити кішку, буде нещастя в домі.
• Не вбивай павуків. Вони павутинням закрили маленького Ісуса, коли Ірод його шукав.
• Якщо лелека зів'є гніздо на хаті — у домі буде щастя.
• Якщо ластівки в'ють гнізда під стріхою або в господарському хліві — у хаті пануватимуть мир, злагода і достаток.
• Якщо кіт на порозі вмивається або півень кукурікає — будуть гості.
• Господарство, у якому звив гніздо чорногуз, є щасливим і захищеним від пожежі.
• Коли в нову хату пускати тварин ночувати, то буде щастя прибувати.


















    Урок з використанням комп’ютерних технологій:

    «Звірі,зовнішній вигляд звірів. Звірі нашої місцевості»
  
                                                                           



Тема : Звірі, зовнішній вигляд звірів.Звірі  нашої місцевості
Мета : формувати в учнів уявлення про значення звірів у природі та цінність їх для людей, про види тварин , про особливі ознаки звірів ; вчити розрізняти звірів різних видів ; розвивати у дітей критичне мислення, вміння по рівнювати , ставити запитання ; виховувати оцінне  ставлення до власних вчинків та вчинків інших людей до природи .
Тип уроку : урок засвоєння нових знань .
Обладнання : підручник з природознавства , зошит з друкованою основою , картки із зображенням тварин , диск з відеофільмом про тварин .

                                                     ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Любі діти, у наш клас
Завітали люди щирі,
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром.
Учень:
Ми вам раді, люди добрі
І вітаєм щиро вас,
І запрошуєм ласкаво
На урок у перший  клас.
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Відгадування загадок
·        Взимку ляже спати дядько волохатий .
Лиш тоді устане , як весна настане . ( Ведмідь )

·        Дивний звірок : круглий мов клубок ,
Голки стирчать –
Спробуй узять .( Їжак )

·        Дуже довга в нього шия
І плямиста, як у змія .
І тому через паркан
Заглядає , наче кран .( Жираф )

Бесіда
       - Як назвати відгадки одним словом ?  ( Звірі )
       - Де живуть звірі ?
      -  Чи можемо ми обійтися без них ?
      - Яку вони представляють цінність ?

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Створення « Асоціативного куща »
Перегляд картинок з звірами .
        Звірі дикі
      Звірі свійські

   - Ви вже знаєте багато про тварин . Отже , наше завдання – впорядкувати ці знання , а також розширити їх . Назвіть тварин які живуть у дикій природі – це дикі звірі   ( відповіді учнів ) , а ті що проживають у господарстві  - це свійські  (відповіді учнів )

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Перегляд відео на комп’ютерах  про життя тварин

2.Порівняння тварин

На дошці – зображення бджоли , зайця , корови .
-         Чим відрізняються ці тварини ? ( Розмірами , зовнішнім виглядом , забарвленням )
-         Чим схожі ці тварини ? ( Всі вони живі , рухаються , розмножуються , живляться )
     Головна ознака звірів є те ,що їхнє тіло вкрите шерстю . Своїх малят вони вигодовують молоком . Багато звірів живе у лісі .

3. Робота за підручником  ( С . 62 – 63. )
     Діти розглядають малюнки , називають свійських тварин ,та що ми отримуємо від них . Потім диких тварин , яка користь від них .
4.Фізкультхвилинк

5.Гра « Цікавинка »
   Учитель розповідає про те , що відомо дітям . Ставить запитання , діти відповідають та імітують відповідні дії персонажа розповіді . Мати картинки із зображенням зайчика курки , чаплі , кажана .
    Учитель
  Учні
Діти ,а чи знаєте ви ,
хто як спить ?
Як спить зайчик ?
Як спить курка ?
Як спить чапля  ?
А як же спить кажан ?
Так , знаємо .

Зайчик спить лежачи .
Курка спить сидячи .
Чапля спить стоячи .
Кажан спить висячи донизу головою .

6. Робота у зошиті. ( С. 28.  )

-Розкажіть , де живуть  звірі . Відгадай загадки .

7. З’ясування значення тварин в природі та для людей

Метод « Мозковий штурм »
-         Уявіть собі , що в природі раптом зникли всі звірі.  До чого це призведе?

8. Дидактична гра « Впізнай за описом»

9. Гра « Найрозумніший »

- Які ви знаєте казки , головними героями в яких є тварини ?
- Котра з курей знесла золоте яєчко .
- Кому належать слова : « Призволяйся журавлику , призволяйся лебедику !»
- Котрий з котів налякав ведмедя , вовка , кабана , зайця.
- Як звати  лисичку та вовка у казках .
Рухлива  хвилинка

Раз – підняли руки вгору ,
Два – нагнутися додолу .
Не згинайте, діти, ноги ,
Як торкаєтесь підлоги .
« Три чотири» - прямо стати .
Будем знову починати .

10. Читання вірша О.Орача « Хто де живе ? »

Білка селиться в дуплі ,
Їжачисько – у кублі ,
Вепр – хащах верболозів ,
Вовк -у лігві ,
Лис – у норах …
Тигр – у джунглях ,
Барс – у горах ,
Красень – олень у лісах …
А верблюд - в пустелі ,
А могутній птах орел –
У гнізді на скелі .

-         То хто де живе ?

V.   ПІДСУМОК УРОКУ
-  Які існують групи тварини ?
 - Назвіть яких ви знаєте звірів ?
 - Де вони живуть ?
- Чи всі люди добре ставляться до тварин?
Опишіть будь - яку свійську тваринку . Яку користь вона дає людям ?




       Міні- проект за
               темою
    
 «Домашні
           улюбленці»



                                                                                 



МІНІ-ПРОЕКТ ЗА ТЕМОЮ «ДОМАШНІ УЛЮБЛЕНЦІ»

І.   ПІДГОТОВЧИЙ ЕТАП ПРОЕКТУ

      Обґрунтування вибору проблеми: кожна дитина мріє мати свою домашню тварину. І батьки часто приносять її у домівку, сподіваючись, що завдяки тварині легше буде виховати в дитині відчуття відповідальності, бажання й уміння піклуватися про ближнього. Проте стає сумно, коли жива істота перетворюється на щось середнє між преметом інтер'єру і живою іграшкою.                    Граючи з тваринами, діти часто роблять їм боляче, на що відразу отримують відповідну реакцію: кішка може подряпати, собака — вкусити.
     Як же виявляти добре ставлення до домашніх тварин і при цьому не робити їх нещасними?
     Щоб діти відповідали за тих, кого приручили, їх треба цього навчати. Ось чому на уроках у школі неодноразово потрібно звертатись до тем, присвячених домашнім улюбленцям, разом із поясненнями батьків сприяти розвитку в дітей вміння співчувати, співпереживати, стримуватися. Крім того, знання, отримані під час роботи над проектом, допоможуть дитині організувати правильний догляд за домашньою твариною.

Мета проекту: вдосконалювати навички спостереження за домашніми тваринами, звернути увагу учнів на правила догляду за певними тваринами; вчити називати їхні основні ознаки, продовжувати формувати в учнів поняття «птахи», «звірі», «тварини»; збагатити знання учнів про різноманітність порід домашніх тварин; розвивати довільну увагу, мислення, комунікативні навички; виховувати дбайливе ставлення до тварин.

Завдання проекту:
1. Дослідити зовнішній вигляд домашніх тварин.
2. Зробити висновки щодо особливостей будови тіла домашнього улюбленця.
3. Дізнатися про звички та уподобання тварини.
4. Уточнити умови утримання тварини вдома. Сформулювати їх у правила.
5. Скласти карту пам'яті про досліджуваний об'єкт, використовуючи отриману інформацію. Підготувати малюнки та фотографії із зображенням домашніх улюбленців.
6. Зібрати матеріали проекту в тематичну папку.

Характеристика проекту
За кінцевим результатом: теоретико-практичний.
За змістом: монопредметкий.   
За кількістю учасників: колективний.
За тривалістю: міні-проект.
За ступенем самостійності: частково-пошуковий.
За характером контактів: внутрішній.
База реалізації: квартира, де утримуються домашні тварини, СЗШ І-ІІст. с. Петрик , 1 клас.

Учасники проекту:
1. Учні першого класу.
2. Батьки учнів.
3. Учитель.

Термін реалізації проекту: 3—4 дні.

Прогнозований результат: учні подивляться на домашнього улюбленця іншими очима: побачать у ньому не тільки об'єкт для веселощів, ігор, розваг, а й істоту із власними звичками, характером, природними потребами, певними правилами утримання. Першокласники забажають дізнатися більше про породу своєї тварини.

Ресурси:
1. людські;
2. матеріально-технологічні: ваги, лінійка, сантиметр, фотоапарат, комп'ютер, принтер, мультимедійна система, відеосюжет, мультимедійна презентація;
3. інформаційні: виставка книжок для дітей за темою «Малятам про тварин», потрібна довідкова література;

II.   ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП ПРОЕКТУ

1. Розподіл завдань
Перший учень, який має  вдома котика, або не має, але хотів би його мати;
Другий учень, який  має  вдома собаку, або не має, але хотів би його мати;
Третій учень,  який має вдома хом'ячка ,або не має, але хотів би  його мати;
Четвертий учень, який  має вдома папугу, або не має, але хотів би його мати;
Пятий учень , який  має  вдома акваріумних рибок, або не має, але хотів би їх мати.

2. Вручення завдань
Учням, які мають вдома тварину:
1. З допомогою батьків зважити улюбленця,  виміряти довжину тіла.
2. Провести спостереження за поведінкою та звичками тварини.
3. За допомогою батьків зробити фотографії домашнього улюбленця.
4. З'ясувати, чим живиться тварина.
5. Підготувати розповідь про догляд за своєю твариною.

Учням, які не мають вдома тварини:
1. Зробити малюнок тієї тварини, про яку мрієш.
2. Підготувати запитання до членів групи щодо правильного догляду за твариною.

III. ДІЯЛЬНІСНИЙ ЕТАП ПРОЕКТУ
Частина І. Домашні дослідження згідно із завданнями.
Частина II. Робота над проектом під час уроку.

   Організаційний момент
(Учні займають місця за партами)

Інтерактивна вправа «Пантоміма»
    Учні рухами намагаються зобразити ту тварину, яку досліджували. Інші учні відгадують. По закінченні вчитель вручає кожній команді її назву — «Мурчик», «Рекс», «Хомка», «Кєша», «Золота рибка».

Робота  над проблемою
1. Учні розглядають принесені фотографії, малюнки, відповідають на підготовлені запитання тих дітей, які не мають тварин.
2. Читання тексту «Цікаві факти із життя ...».
3. Обговорення умов догляду за твариною, складання правил.

Фізкультхвилинка
           Гуси
Гуси прилетіли, (Змахи руками.)
На лужку посіли, (Присідання.)
Потім вони встали,
Крильця розминали. (Колові рухи плечима.)
Головою покрутили,
Змах — і в небо полетіли! (Стрибок, змах руками вгору.)

4. Складання карти пам'яті

IV. УЗАГАЛЬНЮЮЧИЙ ЕТАП ПРОЕКТУ

Презентація проектів учнями
     Інтерактивна вправа «Кубування» для полегшення дотримання учнями послідовності виступу. На сторонах куба розташовані умовні позначки або малюнки. Учитель по черзі повертає куб однією зі сторін до учнів і пропонує їм виступити.

Оцінка проектів
    Учитель видає кожному учню  картку із зображенням тварини (кіт, собака, папуга, хом'ячок, рибка) і табличку
(Учні зафарбовують ту кількість смайликів, яка відповідає їхній оцінці)

Порядок роботи
1. Самооцінка (учні заповнюють свою картку).

2. Оцінка учнів (передають картки для заповнення іншим групам).
3. Оцінка вчителя (підходить до групи, замальовує смайлики).

V.   ПІДСУМОК  УРОКУ

- Що найбільше вам сподобалось у дослідженні домашніх улюбленців?
- Що ви можете сказати про колишніх господарів тварин, яких люди викинули на вулицю?




































ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ

КОТИ
Для чого коту вуса?
Вусами коти відчувають навколишній світ. Вони можуть полю­вати вночі.
У темряві тваринка не торкається предметів, що на її шляху. Тому вуса котам не можна стригти. Чому коти вмиваються?
Коти дуже люблять чистоту. На умивання вони витрачають по­ловину свого активного часу. Вони вмиваються для того, щоб:
• шубка була гладенькою і чистою;
• залишити на тілі свій особистий запах. Якщо кіт потім потреться об меблі, стіни, людину, цей запах залишиться на них. Відчува­ють його лише коти. Так вони позначають свою територію;
• не сполохати під час полювання мишей, які одразу відчують невмитого кота;
• у спеку охолодити своє тіло.

Поради
Перед тим як принести додому кошеня, подумай:
1. Для чого тобі потрібна тварина?
2. Чи зможеш ти доглядати за нею все її життя — 15—20 років?
3. Із ким буде тварина під час канікул, відпусток?
4. Чи є в домі місце для утримання тварини?

Цікавинки
Якщо кішка треться об ваші ноги, вона заявляє на вас свої права і повідомляє, що готова з вами дружити. Коти ніколи не нявкають один з одним. Цей звук призначений спеціально для людей. Кішка за своє жит­тя може мати понад 100 кошенят. Коти ходять за вами з кімнати в кім­нату, щоб контролювати ваші дії. У котів потіють лише подушечки лап.
Коти можуть видавати близько 100 різних звуків. Для порівнян­ня — собаки лише близько 10. Якщо кішка дере меблі, намастіть це місце ароматом лимона або апельсина. Кішки ненавидять ці запахи. Чим більше ви говорите з котами, тим більше вони говорять з вами. При ходьбі у котів (ще у жирафи і верблюда) йдуть спочатку ліві лапи, а потім праві. Така хода гарантує швидкість, спритність і тишу. Коти далекозорі. Коти відчувають запахи в 14 разів сильніше, ніж люди! Коти люблять висоту. Також люблять висоту леопарди і ягуари, які сплять на деревах. Якщо вуса у кішки дивляться вперед, — вона чимось дуже зацікавлена. Якщо вуса дивляться назад — кішка злякана. Гладити кота корисно людині для здоров'я.

СОБАКИ
Першими домашніми тваринами були вовки, які стали собаками. Це було 10 тисяч років тому. Сьогодні вченими виведено багато різних порід. Собаки добре навчаються, полюбляють гратися, звикають до людей. Вони працюють рятувальниками, поводирями, служать в армії та міліції. Собаки Білка і Стрілка побували у космосі раніше за людину. Слух собаки в 10 разів гостріший, ніж у людини. У них чудовий нюх у 40 разів кращий, ніж у людини. Але собаки погано розрізняють кольори. Собаки-поводирі не можуть відрізнити червоний сигнал світлофора від зеленого, тому вони орієнтуються за потоком машин на дорозі. Собака — всеїдна тварина. Собаці не можна стригти вуса, за допомогою яких вона орієнтується у темряві, розрізняє форму предметів. Не можна давати і шоколад. Речовина, яка в ньому є, може вбити тварину.

Поради
Перед тим як принести додому цуценя, подумай:
1. Для чого тобі потрібна тварина?
2. Чи зможеш ти доглядати за нею все її життя — 10—15 років?
3. Із ким буде тварина під час канікул, відпусток?
4. Чи є в домі місце для утримання тварини?
5. Чи зможеш ти вставати щоранку на годину раніше, щоб вигуляти собаку? Чи схочеш ти ще тричі на день виводити його на прогулянку?

Цікавинки
Найменший дорослий собака — йоркширський тер'єр. Його вага усього 113 грамів.
У собак 42 зуби. Собаці потрібен язик для того, щоб направляти їжу в горло, для вилизування шерсті і для знижування температури. При перегріві тіла собака висовує язик і охолоджується.
Мозок собаки важить 100 г, кішки — 32 г. Собаки вміють сміятися, їхній сміх — це пирхання, що свого роду повторюється: почувши його, навіть в записі на плівці, інші собаки починають виляти хвостом. Гонча собака швидша за коня. Собаки короткозорі. Існує близько 700 порід собак. Коли ви усміхаєтесь своїй собаці, вона думає, що ви показуєте зуби для того, щоб виявити агресію.

ХОМ'ЯКИ
Хом'ячки — милі кумедні тваринки, яких люблять діти. Цікаво спостерігати за цими гризунами.
Однак хом'ячок — це не пухнаста іграшка, а жива істота, тому потребує турботи та ретельного догляду.
Існує кілька видів хом'яків, яких можна утримувати у домашніх умовах: сирійські, джунгарські.
У природі ці тваринки вміють плавати. Живуть по одному, риють складні нори. Живляться рослинною та тваринною їжею, насінням. Можуть робити запаси до 90 кг!

Умови утримання
1. Клітка має бути зручною та великою.
2. У клітці повинні бути поїлка з водою, окремі миски для сухого та свіжого корму, спеціальний камінь для сточування зубів, опилки,туалет.
3., Розмісти у клітці бігове колесо, адже хом'яки дуже полюбляють бігати.
4. Краще, щоб хом'ячок був у клітці один.
5. Не ставити клітку на протягах, біля батарей, на сонці.
6. Чистити клітку один раз на тиждень. Усі речі потім ставити на місце. Хом'як не любить перемін.
7. Краще не виносити тваринку на прогулянку на вулицю.
8. Хом'яка не можна купати!

ПАПУГИ
Папуги — гарні яскраві птахи. їхня батьківщина — тропічні ліси. Розмір папуг може бути від 10 см до 1 м. У домашніх умовах живуть 15 років. Мають міцні пальці, великий дзьоб. Розумні. Можуть навчитися говорити. Мають добру пам'ять. Із цією пташкою завжди цікаво. Вона може гратися іграшками, дзеркалом, дзвіночками, драбинкою тощо.
Якщо папуга полюбить людину, він намагається «чистити їй пір'ячко», обожнює, коли його гладять, чухають. У природі папуги їдять багато фруктів, п'ють їхній солодкий сік.

Загадка
Як веселка, кольоровий, має здібності до мови. Слово птаху лиш скажіть, він його повторить вмить. (Папуга)

Поради
1. Найкращий для домашнього утримання — хвилястий папуга. Він невеличкий, як горобець, легко приручається.
2. Папугам необхідне сонячне світло. Узимку потрібне додаткове освітлення.
3. Якщо папуга живе в клітці один, з ним обов'язково потрібно розмовляти.
4. Щоб чогось навчити папугу, треба завоювати його довіру, мати терпіння та любов до пташки.
5. Не ставте клітку на кухні (там сухе повітря), на протягах.
6. Воду для папуг треба відстоювати два дні, додавати в неї глюкозу.

Цікавинки
Є більше ніж 300 порід папуг. У домашніх умовах більше видів, ніж у природі. Ара, Жако, Какаду — найбільші. Ще є Амазони, Лорі. Найменші — хвилясті папуги. Живуть 10—15 років. Назву отримали через хвилясті смужки на шиї, крилах, спинці. Найбільше у неволі папуга прожив 60 років. Щоб навчитися говорити, папуга має бути без пари.

АКВАРІУМНІ РИБКИ
Акваріумні рибки прикрасять життя кожної людини. Вони такі яскраві та різноманітні! В акваріумах живуть близько 300 видів риб. Родом вони із тропічних водойм. Є риби, що відкладають ікринки. Є і такі, що народжують одразу маленьких рибок. Є серед рибок хижаки. Доглядати за ними легше, ніж за собаками або хом'ячками. Прості в утриманні — гупі.  Гупі — це такі акваріумні рибки, яких можна назвати всеїдними, але годувати їх краще живим кормом. Мечоносці також добре підійдуть для початківця-акваріуміста. Ці акваріумні рибки мають яскраво-червоне забарвлення, вони невибагливі, але їм постійно потрібна свіжа вода.

Поради
1. Воду для акваріума потрібно відстоювати одну добу.
2. Мечоносцям в акваріумі буде добре, якщо додати у воду ложку кухонної солі.
3. Усі рибки гарні, але не всіх рибок можна утримувати разом. Для кожного виду риб необхідне своє середовище, рослини.
4. Придбавши рибок, вивчи, у якій воді, при якій температурі слід їх утримувати, який корм давати.

Про водні рослини
Рослини для акваріума — це не водорості. Спеціальні водні рослини очищують акваріум, виділяють кисень для дихання ри­бок. Вони ростуть і вбирають в себе шкідливі речовини із води, як фільтр.

Немає коментарів:

Дописати коментар